Pedagógus álláshely betöltése diploma nélkül
A köznevelési törvény (hasonlóan a közoktatási törvény azóta hatályból kivont rendelkezéseihez) a pedagógus álláshely betöltéséhez a köznevelési törvény 3. sz. mellékletében előírt végzettséget és szakképzettséget írja elő. A 3. sz. melléklet 2012. szeptember 1-jén hatályba lépett.
Ez azt jelenti, hogy nem alkalmazható az a pedaógus-jelölt, aki megszerezte az abszolutóriumot, de nem kapta meg a diplomáját, mert (pl. nyelvvizsga hiányában) erre nincs lehetőség. Ugyanígy nem alkalmazható a pedagógusképző intézmény utolsó éves hallgatója sem, hiszen nem rendelkezik a megfelelő szakképzettséggel.
Az utóbbi téves munkáltatói vélekedés azon alapul, hogy 2012. augusztus 31-ig hatályban volt a közoktatási tv. 127. § (10 bekezdése, amely a következőként szólt: "Tanulmányai befejezéséig szóló határozott idejű kinevezéssel alkalmazható a felsőoktatási intézmény utolsó éves hallgatója is, ha olyan tanulmányokat folytat, amelyben a munkakkörére előírt szakképesítést fogja megszerezni."
Erre hivatkozva érvényes kinevezést nem lehet adni. Az új Munka törvénykönyve pedig 27. §-ában úgy fogalmaz, hogy "Semmis az a megállapodás, amely munkaviszonyra vonatkozó jogszabályba ütközik, vagy amely munkaviszonyra vonatkozó szabály megkerülésével jött létre."
Ami elgondolkodtató: a statisztikákban mégis szerepel az a kérdés, hogy van-e olyan pedagógusunk, aki nem rendelkezik a szükséges végzettséggel és szakképesítéssel...




A mappában található képek előnézete Iskolai képek