Tanügyigazgatás
Figyelem! Ezen az oldalon is RSS-követés állítható be a bal oldali menü alján (a statisztika felett), így a feltett új anyagok megjelenéséről, az oldal napi frissítéséről Ön azonnal értesülhet. Állítsa be a számítógépére!
Ez a menüpont az iskola, óvoda tanügyigazgatási, oktatásszervezési problémáiról szól. Ide kerültek az "Igazgató kollégáknak" menüből az intézményszervezési és tanügyigazgatási jellegű témák, ott pedig inkább a munkajogi természetű problémák maradtak!
Cikkek
Továbbképzések teljesítésének pontos nyilvántartása
"A továbbképzési ciklusok számításának pontos módszeréről", a tipikus hibákról, a megfogalmazható javaslatokról fenti című bejegyzésünk szólt. Most arra koncentrálunk, hogyan tarthatók nyilván pontosan az egyes pedagógusok továbbképzési ciklusai, hogyan követhető a várakozási idő csökkentése, a diplomaszerzéseket követő hétéves mentesítés biztosítása. Egyszerű módszert javaslunk, hogy minden pedagógus kolléga saját továbbképzési adataival is kitölthesse.
Munkaterhelés 2013. szeptemberétől
2013. szeptember 1-jén hatályba lépnek a köznevelési törvénynek a pedagógusok munkaterhelését szabályozó új előírásai. Megszűnik a kötelező óraszám, de hatályba lép a heti 22-26 órányi tanítási óra vagy foglalkozás elrendelhetősége, valamint a heti 32 óra heti munkaidő nevelési-oktatási feladatokkal töltésének előírása. Ezektől a változásoktól nincs ugyan sok félnivalónk, de lassan készülnődnünk kell megvalósításukra. A bejegyzésben személyes elképzelések szerepelnek a szabályozás elveinek megvalósítására.
Névváltozás, bizonyítványmásodlat
Mit kell tennünk, ha egy tanuló neve megváltozik? Hogyan kell ezt jeleznünk a tanügyigazgatási dokumentumokban? Mit tegyünk, ha évekkel később jelentkezik volt diákunk, hogy helytelen névre szól a bizonyítványa? Hogyan kell bizonyítvány-másolatot kiállítani? Kell-e fizetni a dokumentum cseréjéért?
Hit- és erkölcstan oktatás szabályozása
A 2013. március 23-i hatállyal módosult 20/2012. (VIIII.31.) EMMI rendelet megalkotta az állami általános iskolákban az erkölcstan óra helyett választható hit- és erkölcstan oktatás megszervezésére vonatkozó szabályokat. A megjelent új jogszabály minden állami iskola számára fontos szabályozó tényezőt jelent.
Pedagógus továbbképzési program
Március 15-ig kell elkészíteni (pontosabban 2012. március 15-ig kellett volna) az iskolákban a 2013-2018 időszakra szóló továbbképzési programot. Az immár negyedik továbbképzési program elkészítésekor számos új előírást kell teljesíteni, így pl. értékelni kell az előző továbbképzési időszakot, figyelembe kell venni a pedagógiai programot, az elkészült továbbképzési programot pedig meg kell küldeni jóváhagyás céljából a fenntartónak!
Adatközlés a tanulóról a különélő szülő számára
A tanulói jogviszony létesítése, megszüntetése, iskolaváltás esetén jellemzően csak az egyik szülő intézkedik. Néha előfordul azonban, hogy a másik, a különélő szülő kíván információkat szerezni gyermeke tanulói jogviszonyáról, tanulmányi eredményeiről. Mit tehet ilyenkor a jogkövető igazgató?
Ügyelet miatti iskolai teendő
Sok iskolában - tanítási idő alatt is - ügyeletes tanulókkal találkozhatunk a folyosókon: többnyire ülnek az iskola főbejárata mellett vagy a folyosón lévő szolgálati helyükön, és életkorukhoz képest jól végzik a dolgukat. De vajon jogszerű-e a tanulók ügyelet miatti távolléte a tanítási órákról? Nézzen csak szét az interneten, mindjárt látja az iskolákban kialakult helyzetet!
Hány tárgyból lehet javítóvizsgára utasítani?
Ma többen fordultak hozzám az igen aktuális kérdéssel: hány tárgyból lehet a tanulót javítóvizsgára utasítani? Van-e a kérdésben a nevelőtestületnek döntési joga vagy kötelezettsége? A válasz ugyan egyszerű, de az elmúlt időszakban több alkalommal változtak a jogszabályi előírások!
Javaslat az átdolgozott pedagógiai progam szerkezetére
Itt az idő a pedagógiai program felülvizsgálatára! Igaz, a jogszabály 2013. március 31-ig meghosszabbította a határidőt, de a pedagógiai program átalakítása nem kis munka. A cikkben tanácsokat talál a pedagógiai progam átalakításához, valamint letölthető tartalomjegyzéket a dokumentum racionális elkészítéséhez! Nézze meg, éljen vele! Én nagyjából már elkészültem a munkával!
Minta az SzMSz átdolgozásához
A bejegyzésben egy - bizonyára nem tökéletes - mintát láthatnak az SzMSz-re a 2012. október 1-jén hatályban lévő rendelkezések figyelembe vételével. Az SzMSz mintája egyházi iskola számára készült, a speciális rendelkezéseket pirossal kiemeltem. Az állami iskolák számára készített minta napokon belül megjelenik a kollégák által jól ismert, közoktatási kiadványokkal foglalkozó kiadó gondozásában.
Munkaügyi tájékoztatás
Az új Munka törvénykönyve 46. § (1) bekezdése alapján a munkáltató 15 napon belül köteles írásbeli tájékoztatást adni a munkavállaló számára a munkaviszonyból adódó alapvető jogokról és kötelességekről. Ennek mintáját a Kjt. hatálya alá tartozó közalkalmazottakra vonatkozóan mutatja be a közölt minta.
Mindennapos testnevelés szervezése
A köznevelési törvény hatályba lépésével heti 5 testnevelési óra kötelező az 1., az 5. és a 9. évfolyamokon. Bejegyzésünk összegzi a mindennapos testneveléssel kapcsolatos jogszabályi előírásokat, és válaszol arra a gyakori kérdésre, hogy vajon mindennapos-e a mindennapos testnevelés. Lehet-e két testnevelés órát összevontan tartani?
Gyermek- és ifjúságvédelmi feladatok ellátása
Hogyan kell biztosítani az iskolában a gyermek- és ijfúságvédelmi feladatok ellátását? Kell-e gyermek- és ijfúságvédelmi felelőst alkalmazni, lehet-e részmunkaidőben. Biztoísítható-e órakedvezmény vagy pótlék a feladatot ellátó pedagógus számára?
Pedagógus álláshely betöltése diploma nélkül
Sokszor fordulnak hozzám azzal a kérdéssel, hogy (pedagógushiány esetében) alkalmazható-e a pedagógusképző intézmény utolsó éves hallgatója, vagy az abszolutóriummal rendelkező, de (nyelvvizsga hiányában) diploma nélküli jelentkező! A válasz 2012. szeptember 1-jétől már határozott NEM!
Tanítási nap fogalma
Tanítási napnak tekinthető-e a kirándulásra, sportfoglalkozásra fordított nap? Be kell-e ilyenkor írni a magyar, matematika, stb. órákat? Hány órát kell tartani ahhoz, hogy egy nap tanítási napként legyen beszámítható? Sok téves elképzelés, hibás gyakorlat van az iskoláinkban! Tudja meg a korrekt megoldást!
Az SzMSz kötelező mellékletei 2012-ben
Milyen dokumentumok képezik a közoktatási intézmények szervezeti és működési szabályzatának kötelező mellékleteit? Figyelem: változás 2012. szeptember 1-jétől! Kevesen tudják a kérdésre a pontos választ. Ráadásul évente változik a kötelező mellékletek jegyzéke, amely 2012. szeptember 1-jétől csupán egy. Sok iskolában és óvodában tucatnyi vagy annál is több melléklete van az SzMSz-nek, amely teljes mértékben fölösleges és szakmailag sem indokolható.
Érettségi díjazása
Többen kérdezték: kötelező-e a munkáltató számára az érettségi vizsgára beosztott felügyelő tanárok felügyeleti díjának kifizetése abban az esetben, amikor az érettségi előtt álló diákok kieső óraszáma miatt a pedagógusok jelentős részének csökken a megtartandó óraszáma. Igen, a díj kifezetését jogszabály írja elő, így az nem képezheti munkáltatói mérlegelés tárgyát.
Államháztartási kormányrendelet - új
2012. január 1-jétől van hatályban az államháztartás működési rendjéről szóló (új) 368/2011. (XII.31.) Kormányrendelet, amely számos szabályozási kötelezettséget tartalmaz az állami vagy önkormányzati fenntartású közoktatási intézmények SzMSz-e és kötelező belső szabályzati rendszere számára. Nézze meg, hogy az Ön iskolájának SzMSz-e helyes hivatkozással tartalmazza-e a kormányrendeletben rögzített kötelezettségeket!
Heti iskolai órakeret változása
Hogyan változnak 2013. szeptember 1-jétől az iskolák rendelkezésére álló heti órakeretek? Bármennyire meglepő, de a most hatályos óraszámokhoz képest emelkednek. A köznevelési törvény 6. sz. mellékletének felhasználásával készült táblázattal kiszámíthatók a 2013. szeptember 1-jétől érvényes iskolai órakeretek. Töltse le, számítsa ki, hasonlítsa össze a mostani szabályok szerinti heti órakerettel. Azt hiszem, kellemesen fog csalódni!
Vezetők megbízásának határozott időtartama
2011. január 1-jétől hatályos a Közalkalmazottak jogállásáról szóló törvény azon rendelkezése, amely szerint a magasabb vezetőket és vezetőket (igazgatóhelyettesek, tanintézmény-vezetők, stb.) 5 éves határozott időre kell kinevezni. Az ezt megelőző időszakban a vezetői megbízás (az intézményvezető kivételével) határozatlan időre szólt.