Pedagógusminősítés
Ebben a menüpontban a pedagógusok minősítési eljárásával kapcsolatos cikkek jelennek meg, elsősorban a Pedagógus I. és Pedagógus II. fokozatok elérését célzó portfólió elkészítésével összefüggő anyagok. A mesterpedagógus fokozatot megcélzók számának növekedésével fokozatosan jelennek meg a mesterprogram elkészítésével kapcsolatos tanácsok is.
Cikkek
A minősítési kötelezettségüket nem teljesítő pedagógusok
A pályán lévő pedagógusok többségét 2013. szeptember 1-jén sorolták be a Pedagógus I. fokozatba. Ez azt jelenti, hogy amennyiben ezek a kollégák a fenti dátumtól számított 9 éven belül, azaz 2022. augusztus 31-ig nem teljesítik minősítési kötelezettségüket, a Pedagógus II. fokozat elérésére az intézményvezetőknek kell őket jelentkeztetniük. Ha pedig minősítésük sikertelenül zárul, akkor ennek következménye munkaviszonyuk, közalkalmazotti jogviszonyuk megszűnése lesz. A pontos határidők és a részletek a cikkben olvashatók.
Mesterprogram elkészítése
2020-ban várhatóan jelentős mértékben megnövekszik a mesterpedagógus fokozat elérését megcélzó minősítési eljárások gyakorisága, hiszen a miniszter 18.500 főben (!) határozta meg a mesterfokozatú minősítések maximális számát. Ennek következtében 2019-ben várhatóan több száz pedagógus vágott bele a mesterprogram megírásába és feltöltésébe. Cikkünk - remélhetően - számukra ad némi segítséget.
Portfólió_feltöltése_2019
2019. november 25-ig be kell fejezni a portfólió feltöltését azoknak, akik felvételt nyertek a 2020. évi minősítési tervbe. Előző három cikkemben részletesen foglalkoztam a jelentkezéssel, a portfóliós felület kezelésével, leírtam a portfóliós dokumentumokkal kapcsolatos legfontosabb tanácsokat, és letölthető mintákat tettem közzé. A cikksorozat utolsó részében a portfólió feltöltésével, ellenőrzésével és lezárásával foglalkozom. A cikk a Menedzser Praxis szeptemberi számában nyomtatásban is megjelenik.
Tematikus terv, óratervek készítése - 2019
A 2019. évi portfóliókészítést és feltöltést segítő cikksorozatom harmadik részét olvashatják, amely a Menedzser Praxis Kiadónál júniusban nyomtatásban is megjelenik. A cikk a tematikus terv, az óratervek, a hospitálási napló, a szabadon választott dokumentumok témakörével foglalkozik, és tanácsokat ad a hatékony reflexiókészítéshez.
A portfóliókészítés első lépései
Ön biztosan tudja, hogy hány pedagóguskompetencia létezik? Hallom a válaszát: "Hát nyolc, ezt minden pedagógus tudja!". Téved, a pedagóguskompetenciák száma ugyanis már kilenc, és 2019-ben már a kicsit módosult előírások alapján kell elkészíteni és feltölteni a portfóliót! Ebben a cikkben tanácsokat olvashat arról, hogy hogyan kell elkezdeni a portfóliókészítés munkálatait! Olvassa figyelemmel! A cikk 2019 májusában jelenik meg a Menedzser Praxis kiadásában.
Portfóliókészítés-2019
Közeledik 2019. március 31., a 2020. évi minősítési tervbe történő jelentkezés határideje. Majd néhány hónap múltán a jelentkezők értesítést kapnak arról, hogy bekerültek a minősítési tervbe. Ezután jön a neheze: a portfóliós felület megnyílását követően el kell kezdeni a tervezést, az informatikai felülettel való ismerkedést. A minősítésre való jelentkezéshez és a portfóliós felülettel való megismerkedéshez adunk tanácsot ebben a cikkben.
Szakmai gyakorlat számítása
A pedagógusok minősítési rendszerébe történő jelentkezésnél, ide értve a kötelező jelentkezést rendkívül fontos szerepe van a pedagógusok szakmai gyakorlatának. Ennek pontos számításáról szól az itt olvasható cikk. A leírásban kitérünk arra is, hogy milyen időtartamok nem számítanak be a szakmai gyakorlatba. Pontos információt adunk arról is, hogy beszámít-e a szakmai gyakorlatba a pedagógus munkakörben eltöltött időtartam, ha az előírt szakképzettséggel nem rendelkezett a pedagógus.
Ha nem sikerült a portfólió feltöltése...
2014. november 30-án lejár a portfólió-feltöltés határideje azok számára, akik jelentkeztek a 2015. évi minősítési eljárásra. És azon gyakornokok számára is, akiknek 2015-ben kötelező a minősítő vizsgán történő részvétel. Tekintsük át, milyen következményei vannak, ha a gyakornokok vagy pedagógusok mégsem tudják feltölteni a portfóliójukat!
A megvalósítás dokumentumainak bemutatása
Feltöltünk ezerrel! Készülnek a csoportprofilok, tematikus tervek, óra- és foglalkozásvázlatok. Nem könnyű, de megoldható. Probléma van azonban az útmutatóban kötelezőként megjelölt, a megvalósítás dokumentumai beszerkesztésével. Nincs ugyanis ennek megfelelő hely a feltöltő-felületen. Ugyanakkor az óratervek, foglalkozási tervek c. résznél a feltöltő-felület jelzi: a megvalósítás dokumentumait be kell mutatnunk.
A személyes dokumentáció elkészítése
Az e-portfólió elkészítésének első lépcsőjeként a pedagógus személyes dokumentációjának elkészítését javaslom, amelynek elemei a szakmai önéletrajz, a pedagógus intézményi környezetének bemutatása és a pedagógus életútjának értékelése. Az ezzel kapcsolatos tapasztalataimat és javaslataimat szeretném megosztani olvasóimmal!