A minősítési kötelezettségüket nem teljesítő pedagógusok
Mi történik a minősítési kötelezettségüket nem teljesítő pedagógusokkal?
A Nemzeti köznevelésről szóló törvény által meghatározott pedagógus életpálya egyik legfontosabb részeként a pedagógusoknak kötelezően részt kell venniük a pedagógusok minősítési rendszerében. A pedagógusminősítési rendszer legfontosabb követelményei közé tartozik, hogy a gyakornoki fokozatba sorolt pedagógusok két év szakmai gyakorlat megszerzését megelőzően minősítő vizsgán vesznek részt a Pedagógus I. fokozat elérése érdekében. A Pedagógus I. fokozatba sorolt kollégák számára pedig nyitott a lehetőség arra, hogy nyolc év (az osztatlan tanárképzésben résztvevők pedig hét év) szakmai gyakorlat megszerzését követően jelentkezzenek a Pedagógus II. fokozat elérését célzó minősítési eljárásra, ahol számot kell adniuk kompetenciáikról, majd a követelmények sikeres teljesítését követően magasabb fizetési fokozatba kerülhetnek. A Pedagógus II. fokozat elérése minden pedagógus számára kötelező. A pedagógus életpálya további szakaszainak, tehát a Mesterpedagógus és a Kutatótanár fokozatoknak az elérése már nem kötelező, csupán lehetőség a pedagógusok számára. Cikkünkben azt járjuk körül, hogy mely időpontig kötelező a 2013-ban Pedagógus I. fokozatba sorolt kollégák első minősítési eljárásban történő részvétele, illetve milyen következményei vannak az esetleges sikertelen minősítési eljárásnak.
- Meddig kell teljesíteniük a Pedagógus I. fokozatban lévő pedagógusoknak első minősítési kötelezettségüket
A minősítési eljárás legfontosabb szabályait a 326/2013. (VIII.30.) Korm. rendelet tartalmazza, amely a 2019. augusztus 9-i módosítástól kezdődően a Pedagógus I. fokozatba sorolt pedagógusokra vonatkozóan az alábbiakat rendeli el:
3. § (1) Ha a Pedagógus I. fokozatba besorolt pedagógus nyolc év, az osztatlan tanárképzésben végzett pedagógus hét év szakmai gyakorlattal rendelkezik, saját kezdeményezésére minősítési eljárásban vehet részt. A szakmai gyakorlat idejébe nem számít be a sikertelen minősítő vizsgát követő gyakornoki idő időtartama. Ha a pedagógus a Pedagógus I. fokozatba történő besorolástól számítva kilenc év szakmai gyakorlatot szerzett, a minősítési eljárást le kell folytatni. A minősítési eljárásban való kötelező részvétel teljesítésének időpontját a munkáltató írja elő a Pedagógus I. fokozatba lépést követően a kinevezés, munkaszerződés módosításában.
A jelenleg a pályán lévő aktív pedagógusok többségét a pedagógus életpálya bevezetésének időpontjában, azaz 2013. szeptember 1-jén sorolták be a Pedagógus I. fokozatba. Felhívjuk a figyelmet arra, hogy a Pedagógus II. fokozatba történő jelentkezéshez szükséges szakmai gyakorlatot – ellentétben a Kormányrendelet korábban hatályos előírásaival – nem feltétlenül a Pedagógus I. fokozatban, hanem bármely fokozatban, így a gyakornoki fokozatban, vagy a pedagógus életpálya 2013-ban történő bevezetését megelőző időszakban pedagóguspályán szerzett szakmai gyakorlattal is lehet teljesíteni. A Kormányrendelet korábban hatályos előírásai hat év – kifejezetten Pedagógus I. fokozatban szerzett – szakmai gyakorlathoz kötötték a jelentkezést, ez az előírás azonban már nincs hatályban.
A Kormányrendelet fentebb idézett 3. § (1) bekezdése azonban arról is rendelkezik, hogy ha a pedagógus a Pedagógus I. fokozatba történő besorolástól számítva kilenc év szakmai gyakorlatot szerzett, a minősítési eljárást le kell folytatni. A 2013-ban a pedagógus életpálya alapján Pedagógus I. fokozatba sorolt nagyjából százezer pedagógus esetében a minősítés teljesítésére megszabott végső határidő tehát gyorsan közeleg. A tisztánlátás érdekében most tekintsük át, hogy a 2013. szeptember 1. napján a Pedagógus I. fokozatba sorolt kollégáknak meddig kell teljesíteniük első minősítési kötelezettségüket.
A 2013. szeptember 1-jétől Pedagógus I. fokozatban eltöltött kilenc év 2022. augusztus 31-én, azaz két év múlva telik le. Ezt követően a Kormányrendelet fentebb idézett 3.§ (1) bekezdésében foglaltak szerint a minősítési eljárást kötelező lefolytatni. Ez praktikusan azt jelenti, hogy azoknak a 2013. szeptember 1-jén Pedagógus I. fokozatba sorolt kollégák számára, akik 2022. augusztus 31-ig nem teljesítették a minősítési kötelezettségüket, a munkáltató fogja előírni a Pedagógus II. fokozat elérését célzó minősítési eljárásban történő kötelező részvételt, azaz a munkáltató fogja őket jelentkeztetni a minősítési eljárásra (akárcsak a gyakornokokat). A 2022. augusztus 31. utáni lefolytatás kötelezettsége azt jelenti, hogy az érintetteknek az ezt követő lehető legkorábbi időpontban meg kell kezdeniük immár kötelező minősítési eljárásukat. A Kormányrendelet 10/A. § (4) bekezdésének rendelkezése szerint a kötelező minősítési eljárás kezdetének az az időpont számít, amikor az intézményvezetőnek a kötelező jelentkeztetést rögzítenie kell az informatikai rendszerben. Ez az időpont a Kormányrendelet 10/A. § (3) bekezdésének rendelkezése szerint április 15. napja. Az érintett kollégák esetében tehát a kötelező minősítési eljárás kezdete 2023. április 15. lehet, a kötelező jelentkeztetés megtörténtéről a pedagógus az Oktatási Hivataltól elektronikus úton kapnak majd visszajelzést. A 2013. szeptember 1-jén azoknak a Pedagógus I. fokozatba sorolt pedagógusoknak, akik minősítési kötelezettségüket még nem teljesítették, a 2023-ban esedékes kötelező jelentkeztetést követően portfóliójukat 2023. november 25-ig kell feltölteniük az informatikai rendszerbe. Minősítésükre 2024-ben kerülhet sor.
Értelmezésem szerint a 2023. évi fenti dátum előtt nem kerülhet sor a minősítési kötelezettségüket még nem teljesítők kötelező jelentkeztetésére, mert a 2022. április 15-i rögzítéssel megkezdődne kötelező minősítési eljárásuk, ebben az időpontban azonban még nem kötelezhetők a minősítési eljárásban történő részvételre, hiszen a 2013. szeptember 1-jétől számítandó kilenc év még nem telt el.
- Mi történik a minősítési kötelezettségüket nem teljesítő pedagógusokkal
Cikkünk következő fejezetében azt járjuk körül, hogy mi történik azokkal a pedagógusokkal, akik nem teljesítik a Pedagógus II. fokozatú minősítési eljárás sikeres abszolválásával kapcsolatos kötelezettségeiket. A minősítési kötelezettség nem teljesítése akkor következik be, amikor a kötelező jelentkeztetést követően az Oktatási Hivatal megállapítja a minősítési eljárás sikertelenségét. Erre leggyakrabban az alábbi esetekben kerül sor:
- a pedagógus a portfólió feltöltésére vonatkozó november 25-i határidőt elmulasztja,
- ha az előírt határidőig sikeresen feltöltött portfólió tekintetében hiánypótlás szükséges, és azt a minősítő bizottság elnökének felszólítására a pedagógus legkésőbb a portfólióvédést megelőző huszadik nap előtt nem teljesíti,
- a minősítő bizottság megállapította, hogy a pedagógus a portfólió részét képező eredetiségnyilatkozatban vállalt kötelezettségét megsértette (például plagizált),
- ha a minősítő bizottság vagy az Oktatási Hivatal azt állapítja meg, hogy a minősítési eljárás személyes részvételt igénylő eseménye a pedagógusnak felróható okból hiúsult meg,
- ha a Pedagógus II. fokozat elérését célzó minősítő eljárásban a pedagógus nem érte el a minimálisan szükséges hetvenöt százalékos eredményt.
A fenti esetekében a minősítési eljárás sikertelenül zárul, amelyről az Oktatási Hivatal elektronikus úton tájékoztatja az érintett pedagógust. Ebben az esetben kerülhet sor a minősítési eljárás megismétlésére, amelyről a Kormányrendelet az alábbiakat tartalmazza.
3.§ (3) A minősítési eljárás legfeljebb egy alkalommal megismételhető, ha a minősítési eljárás sikertelen volt. A minősítési eljárás megismétlésére legkorábban – a sikertelen minősítési eljárás befejezésétől számított – két év szakmai gyakorlat megszerzésének évében kerülhet sor. A megismételt minősítési eljárás lefolytatására legkésőbb a Pedagógus I. fokozat megszerzésétől számított tizenegy év szakmai gyakorlat megszerzéséig kerülhet sor.
Ha tehát példánkban annak a 2013. szeptember 1-jén Pedagógus I. fokozatba sorolt pedagógusnak a minősítési eljárását tartjuk szem előtt, akinek minősítési kötelezettsége 2022. szeptember 1-jén keletkezett, esetleges sikertelen minősítési eljárásának befejezésére a portfóliófeltöltés elmulasztása esetén 2023-ban, egyéb esetekben 2024-ben, várhatóan 2024. június 30-ig sor kerül. A minősítési eljárás megismétlésére a sikertelenség megállapításától számított két év újabb szakmai gyakorlat megszerzésének évében, feltehetőleg tehát 2025-ben vagy inkább 2026-ban kerülhet sor. Az idézett jogszabály utolsó mondata szerint azonban a megismételt minősítési eljárás lefolytatásának a Pedagógus I. fokozatba történő besorolás megszerzésétől számított 11 év szakmai gyakorlat megszerzéséig, azaz – folyamatos jogviszony esetében – 2024. augusztus 31-ig kellene sorra kerülnie. Amint látjuk, a kötelezettségre vonatkozó határidők áttekintése arra vezet, hogy ellentmondás van a megismételt minősítési eljárás lezárásának dátumában. Ennek következményeként – a szóban forgó időpont közeledtével – feltehetőleg jogszabálymódosítás válik szükségessé e tárgyban, amelynek fel kell oldania az időpontokban fennálló eltéréseket.
Ha a megismételt minősítési eljárásban a pedagógus „nem felelt meg” minősítést kapott, akkor a kötelező pedagógusminősítési rendszer sikertelen teljesítésének súlyos jogkövetkezménye van: a sikertelen minősítésről szóló tájékoztatást követő tizedik napon a pedagógus munkaviszonya, közalkalmazotti jogviszonya a törvényben foglaltak alapján megszűnik. Ezt a köznevelési törvény 64.§ (8) bekezdése rögzíti az alábbiak szerint:
Nkt. 64. § (8) Ha …a Pedagógus I. fokozatba besorolt pedagógus a megismételt minősítési eljárás eredményeként „nem felelt meg” minősítést kapott, közalkalmazotti jogviszonya, munkaviszonya e törvény erejénél fogva megszűnik. A közalkalmazotti jogviszony, munkaviszony…a megismételt minősítési eljárás eredményének közlésétől számított tizedik napon szűnik meg.
A törvény itt idézett előírása azt jelenti, hogy a megismételt minősítési eljárást követően a „nem felelt meg” minősítést kapott pedagógus esetében a munkáltatónak nincs mérlegelési joga a pedagógus munkaviszony megszüntetése ügyében, mert a munkaviszony vagy közalkalmazotti jogviszony az eredmény közlését követő tizedik napon a köznevelési törvény előírása alapján megszűnik, azaz a munkáltatónak kötelezően meg kell szüntetnie a pedagógus munkavállalói jogviszonyát, közalkalmazotti jogviszonyát.
Az idő előre haladásával előfordulhat, hogy a minősítési kötelezettségük teljesítését halogató pedagógustársaink szorult helyzetbe kerülnek, mert minősítésükre nem szánták rá a megfelelő időt vagy szakmai figyelmet, vagy életük valamely váratlan eseménye akadályozta őket portfóliójuk feltöltésében vagy a minősítési eljárás sikeres teljesítésében. Ezek a kollégák bizonyára tudomást szereznek majd pedagógustársaiktól arról, hogy némelyikük az Oktatási Hivatalhoz intézett nyilatkozatával egyszerűen visszavonta a minősítési eljárásra történő jelentkezését, és ebből semmiféle joghátránya nem származott. Figyelniük kell azonban arra, hogy a Kormányrendelet 10/A. § (2) bekezdése kizárólag a nem kötelező minősítési eljárásban résztvevők számára biztosítja a visszalépési lehetőséget az alábbi rendelkezésével.
10/A. § (2c) A nem kötelező minősítési eljárásban a pedagógus a jelentkezését az OH-hoz intézett írásbeli nyilatkozatával a portfólióvédés vagy a pályázat védését megelőző napig vonhatja vissza.
A kötelező minősítési eljárásban résztvevő pedagógusok vagy a kötelező minősítési vizsgára jelentkeztetett gyakornokok számára tehát nincs visszalépési lehetőség a kötelező minősítésre vonatkozó kötelezettség alól.
- Az új pedagógus munkakör létesítésének lehetősége csupán haladék
Néhányan úgy gondolják, hogy ha az előírt határidőn belül nem teljesítik a kötelező minősítés követelményeit, akkor az adott köznevelési intézményben majd megszüntetik a munkaviszonyukat, és egy másik iskolában, óvodában vagy más köznevelési intézményben folytatják pedagógus szakmai pályafutásukat. A Kormányrendelet azonban erre az esetre is szabályozást tartalmaz az alábbiak szerint.
3.§ (4) Ha a megismételt minősítési eljárást nem teljesítő pedagógus pedagógus-munkakörre újabb foglalkoztatási jogviszonyt létesít, a foglalkoztatási jogviszony létesítésétől számított két év elteltével újabb minősítési eljárásban kell részt vennie. Az újabb minősítési eljárás során – a minősítés eredményétől függően – az Nkt. 64. § (8) bekezdését kell alkalmazni.
Ezzel az eljárással tehát legföljebb két év haladékot lehet szerezni, mert a Kormányrendelet idézett rendelkezése szerint az új köznevelési intézményben létesített pedagógus munkakörbe történő kinevezéstől számított két éven belül az érintett pedagógusnak újabb minősítési eljárásban kell részt vennie.
- Az öregségi nyugdíjhoz közelítők minősítési kötelezettségéről
Van azonban egy olyan pedagógusréteg, amelynek tagjai jelentős arányban tévedésben vannak a minősítési kötelezettségeikkel kapcsolatban. Ez az öregségi nyugdíjhoz közelítő pedagógusok köre. A köznevelési törvény az alábbi hatályos szabályozást rögzíti.
Nkt. 97. § (21) Nem vonatkozik a minősítési kötelezettség arra a pedagógus-munkakörben, valamint pedagógiai szakértő, pedagógiai előadó munkakörben foglalkoztatottra, aki a 2013. szeptember 1-jétől számított tizedik tanév végéig eléri a rá vonatkozó öregségi nyugdíjkorhatárt.
Elsőként arra kell felhívnom a figyelmet, hogy a jogszabály szövegében az öregségi nyugdíjkorhatár szerepel, tehát a nők 40 éves jogosultsági idejével öregségi nyugdíjjogosultságot szerzett nőkre ez a rendelkezés (legalábbis az öregségi nyugdíjra történő jogosultság megszerzésének időpontjában) nem vonatkozik. Másrészt a fenti jogszabály azokra vonatkozik, akik a Pedagógus I. fokozatba történt 2013. szeptember 1-jei besorolásukkor közelebb álltak az öregségi nyugdíjkorhatárhoz tíz évnél. Másként azokra, akik legkésőbb 2023. augusztus 31-ig elérik a számukra irányadó öregségi nyugdíjkorhatárt. Azok teljesítik tehát a törvényben szereplő szükséges feltételt, akik 1958. szeptember 1-jén vagy azt megelőzően születtek, hiszen ők 2023. augusztus 31-ig betöltik az öregségi nyugdíjkorhatárt jelentő 65 évet. Az idézett jogszabály tehát semmiféle olyan rendelkezést nem tartalmaz, amely szerint a minősítési kötelezettség alóli mentesítés a jövőben is minden olyan pedagógusra vonatkozna, aki tíz évnél közelebb áll az öregségi nyugdíjkorhatárt jelentő 65 évhez, azaz 55 évnél idősebb.
*
Összegzés: A pedagógusok kötelező minősítési rendszere elválaszthatatlan a pedagógus életpályától. A gyakornokok számára a Pedagógus I. fokozat elérése gyakornoki fokozatba történő besorolásukat követő két éven belül kötelező. A Pedagógus I. fokozatba sorolt kollégák nyolc év (az osztatlan tanárképzésben részt vevők hét év) szakmai gyakorlat megszerzése után jelentkezhetnek a Pedagógus II. fokozat elérésére, de kilenc év elteltével a minősítési eljárásban történő részvételük kötelező. A kötelező minősítési eljárásban történő részvételt nem érdemes halogatni, mert egy esetleges váratlan élethelyzet bekövetkezése esetén súlyos következményekkel kell számolniuk. Azok a pedagógusok, akik az előírt határidőn belül nem teljesítik a Pedagógus II. fokozat elérését, egy alkalommal megismételhetik a sikertelenül zárult minősítési eljárást. Ha azonban ez az eljárás is sikertelenül zárul, akkor az eredménytelenségről szóló értesítést követő tizedik napon munkaviszonyuk, közalkalmazotti jogviszonyuk megszűnik.
A mappában található képek előnézete Feleségem virágai 2020