Pedagógusminősítés
Ebben a menüpontban a pedagógusok minősítési eljárásával kapcsolatos cikkek jelennek meg, elsősorban a Pedagógus I. és Pedagógus II. fokozatok elérését célzó portfólió elkészítésével összefüggő anyagok. A mesterpedagógus fokozatot megcélzók számának növekedésével fokozatosan jelennek meg a mesterprogram elkészítésével kapcsolatos tanácsok is.
Cikkek
Óratervek, foglalkozási tervek készítése
A pedagógus portfóliónak ugyan nem lényegtelen alkotóelemét, de nem is a leglényegesebb részét képezik az óratervek, foglalkozási tervek. Sokan azonban az óraterveket helyezik munkájuk előterébe, ami komoly hibának tekinthető, mert a későbbiekben aránytalanná teheti a portfóliót. Bejegyzésünkben az óratervek, foglalkozási tervek készítésével kapcsolatos tanácsokat fogalmazunk meg és mintát adunk.
Tematikus terv elkészítése
Az elmúlt néhány napban elkészítettem életem első tematikus tervét! Ez volt a portfóliókészítésnek az a munkafolyamata, amelytől a legjobban tartottam. Az útmutató tematikus tervezésre vonatkozó javaslatait használtam, de a mellékletben közölt tervezési formát nem sikerült betartanom, ezért átdolgoztam a tematikus terv táblázatát. Remélem, sokuk megelégedésére!
Tanulási-tanítási egység, tematikus terv
A pedagógus-portfólió elkészítésének talán legnehezebb elemét a tanulási-tanítási egységek vagy tematikus tervek és a hozzájuk kapcsolódó csoportprofilok és óratervek elkészítése fogja jelenteni. Az útmutató előírásai szerint ez a dokumentumcsoport legalább 50 oldalt fog kitenni! Az előírások értelmezéséhez igyekszem segítséget adni a bejegyzésben.
A személyes dokumentáció elkészítése
Az e-portfólió elkészítésének első lépcsőjeként a pedagógus személyes dokumentációjának elkészítését javaslom, amelynek elemei a szakmai önéletrajz, a pedagógus intézményi környezetének bemutatása és a pedagógus életútjának értékelése. Az ezzel kapcsolatos tapasztalataimat és javaslataimat szeretném megosztani olvasóimmal!
A portfóliókészítés lépései
Szembesülve portfóliókészítés Oktatási Hivatal által elkészített szabályait tartalmazó 163-oldalas (!) útmutató előírásaival itt az ideje, hogy nekifogjunk az e-portfólió elkészítésének. Nem szabad azonban elfelejtenünk, hogy mindössze négy hónap áll rendelkezésünkre az igencsak túzó elvárások teljesítéséhez! Bejegyzésünkben a portfóliókészítés első három lépéséhez fogalmazunk meg tanácsokat! Januárban legalább eddig el kell jutnunk!
Továbblépés a Pedagógus I. fokozatból
2013. szeptember 1-jétől mindannyian Pedagógus I. fokozatba kerültünk. Tekintsük át, milyen különböző lehetőségeink vannak a Pedagógus II. vagy a Mesterpedagógus fokozatba kerüléshez! A szakvizsgával rendelkezők - érthetően - arra törekednek, hogy a jelenlegi nivellálódást követően mielőbb magasabb fokozatba kerüljenek, és erre van is lehetőség. De a legalább nyolc év gyakorlattal rendelkező, nem szakvizsgázott pedagógusok számára is van kedvező lehetőség!