Egyetemi hallgatóimnak
Ezen a lapon az egri Eszterházy Károly Egyetemen tartott előadásaim tekinthetők meg preziben, és a hallgatóknak szánt bejegyzéseim is itt olvashatók. Az előadásokat a pedagógus szakvizsga-képzésben résztvevő tanügyigazgatási szakértő, mérés-értékelés, minőség-menedzsment, vizsgaelnöki és más szakos hallgatóim számára tartom. Azt hiszem, a hallgatók szeretik az előadásaimat! Az előadásokat jó haszonnal olvashatják vezető kollégáim is.
Cikkek
Eszterházy_közoktatásvezető_2021
Ez a bejegyzés az Eszterházy Károly Egyetem 2020/2021-es tanévben másodéves közoktatási vezető szakos pedagógus szakvizsga hallgatóinak szól. Az előadásokat a hallgatók 2021. március 13-án és április 17-én hallhatták - online. A bejegyzés tartalmazza az előadások anyagát és a vizsgára vonatkozó információkat.
Közoktatási vezetők egri képzése, 2020
Ez a bejegyzés az Eszterházy Károly Egyetem másodéves közoktatási vezető szakos hallgatóinak 2020. november 7-én távoktatás formájában elhangzott két előadását tartalmazza, amely egyben a 2021. január 5-én 19.00 órai kezdettel tartandó internetes vizsga anyagát is jelenti. A bejegyzésben a vizsga szervezésével és lebonyolításával kapcsolatos tudnivalókat is olvashatják.
Egri előadások elsőéves hallgatóknak - 2020
Ez a bejegyzés az Eszterházy Károly Egyetem I. évfolyamos egri hallgatói számára készült, akik 2020. október 10-én online hallgatták az előadásaimat. Köszönöm szíves és aktív részvételüket. A bejegyzésben megtalálhatják a két előadás anyagát, valamint a 2021. január 4-én 19.00 órai kezdettel megtartandó internetes vizsgával kapcsolatos információkat olvashatják.
Digitális kommunikáció a portfólióban
Az Eszterházy Károly Egyetem II. éves szakvizsgázó hallgatói hamarosan elkezdik készíteni a portfóliójukat. A portfólió kötelező témaköreként lehet számítani - az elmúlt évekhez hasonlóan - a digitális kommunikáció c. témakör megjelenésére. Ehhez kívánok segédanyagot biztosítani ezen előadás közzétételével.
Digitális osztálykirándulás szervezése felhőinformatikai eszközökkel
Meglepő újdonságként szolgálhat tanítványaink számára, ha pedagógusként az osztálykirándulás előkészítését nem a hagyományos papír alapú eszközökkel, hanem a diákok számára oly kézenfekvő digitális eszközökkel végezzük. Z generációs tanítványaink már a digitális kor szülöttei, így teljes mértékben új tanulási és információszerzési szokásaik vannak. Okostelefonjukat pedig nem elsősorban telefonálásra, hanem kapcsolattartásra, dokumentumok közös használatára és megosztására és más digitális anyagok olvasására használják. Így a tanítványaink számára szervezendő osztálykirándulás tervei, adatai, utazási időpontjai és térképei is okostelefonjukon állhat rendelkezésükre – ha ehhez mi, pedagógusok is partnerek vagyunk!
Cikkem a Raabe Klett Kiadónál 2017 novemberében jelent meg a Digitális kommunikáció a 21. századi iskolában c. kötet fejezeteként, a teljes kötet itt érhető el és rendelhető meg:
http://raabe.hu/termek/digitalis-kommunikacio-a-21-szazadi-iskolaban/
Érettségi vizsga
Az alábbi előadást az Eszterházy Károly Főiskola vizsgaelnöki szakos hallgatói számára "Az oktatás vizsgarendszere" tantárgy oktatásának részeként tartottam meg. A dokumentum pdf-formátumban letölthető. Megköszönöm Kocsis Anikó kollégánknak a 2015 augusztusi frissítésben való szíves közreműködését! A 2016. évi frissítést is elvégeztem.
Minősítés és portfólió-2014
Legújabb előadásom a "Minősítés és portfólió" címmel a 2014. november 30-ig feltöltendő portfólió szabályait tartalmazza azok számára, akik 2014. április 30-ig jelentkeztek a 2015. évi pedagógus minősítési eljárásba. Az előadás az I. és II. éves hallgatók számára is a decemberi vizsga részét képezi.
Digitális kommunikáció
Ezt az előadást másodéves főiskolai hallgatóim számára készítettem annak érdekében, hogy a záróvizsga kötelező témaköreként szereplő "digitális kommunikáció" portfólióelem elkészítését segítsem. A digitális kommunikációról szóló portfóliós fejezethez mindenkinek azt javaslom, hogy ne ragadjon le az internet és az elektronikus levelezés hasznosságának bemutatásánál, hanem részletezze a többi digitális kommunikációs lehetőséget is. Ehhez ad segítséget előadásom. És persze önmaga is haladjon előre a digitális kommunikációs sztrádán!
Pedagógus-továbbképzés
Ez az előadás a pedagógusok továbbképzési rendszerével kapcsolatos gyakorlati tudnivalókról szól. Nagyon sok vezető és pedagógus kolléga fordul hozzám a hétéves kötelező továbbképzéssel kapcsolatos értelmezési, számítási problémákkal. A munkáltatók is rendkívül bizonytalanok az alkalmazás kérdésében: nagyon sok a pontatlanság. Nézze meg az előadást!
Munkaszervezés-minősítés-munkaidő
A pedagógus szakvizsgaképzésben részt vevő I. éves hallgatóim számára 2014. október 4-én tartott előadás az iskolai és óvodai munka szervezési feladatairól, a pedagógusok minősítési rendszeréről és a tanfelügyelet külső értékelési rendszeréről. Az előadás a december 16-i vizsga anyagát képezi.
SzMSz, pedagógiai program, házirend
Az előadás az SzMSz-ről szóló előadás átdolgozása. Kevesebb annál, mert nem szól részletesen az SzMSz mellékletét képező adatkezelési szabályzatról. Több annál, mert szól a pedagógiai program és a házirend átdolgozási követelményeiről. Az előadásba beszúrt dokumentumokat, amelyek az SzmSz, pedagógiai program és a házirend átdolgozásához szükséges cheklistát tartalmazzák, szintén ide másolom.
Tanácsok a portfólió szerkesztéséhez
A bejegyzés az Eszterházy Károly Főiskola szakvizsgázó hallgatói számára készült, akik záróvizsgájukra portfóliót készítenek. Az itt leírtak nem tekinthetők a Főiskola hivatalos álláspontjának, csupán egy tanár javaslatainak és segítő tanácsainak értelmezhetők.
Az SzMSz átdolgozási szempontjai 2012-ben
Az Eszterházy Károly Főiskola pedagógus szakvizsgára készülő tanügyigazgatási szakos II. éves hallgatói számára 2012. szeptember 22-én az SzMSz 2012. évi aktuális átalakításáról tartott előadásom tartalmazza a jogszabályok által előírt elemek felsorolását, az adatkezelési szabályzattal szemben támasztott követelményeket, valamint felhívja a figyelmet az SzMSz fölöslegessé vált mellékleteire.
Prezentáció a portfólió bemutatására a záróvizsgán
A mai záróvizsgán (2012. június 13.) lehangoló tapasztalatokat szereztem sok hallgató portfólióját bemutató prezentáció meghallgatásakor. A prezentációk készítésének és bemutatásnak legfontosabb tapasztalatait teszem közzé a záróvizsgázó hallgatók számára. A hibákért részben a hallgatók, másrészben a főiskola hibáztatható, mert nem ismertettük tisztességesen a követelményeket. Jó, hogy hallottam Enikőt, Istvánt, Viktóriát és Erikát, így vannak jó példák is: köszönöm nekik!
Ellenőrzés az iskolában
Hogyan ellenőrizzék az igazgató és helyettesei az iskolában folyó munkát? Mik az ellenőrzés alapelvei? Képes-e hatékonyan ellenőrizni egy vezető azokon az órákon, amelyekhez nem rendelkezik megfelelő szakképesítéssel? Mire vigyázzunk a tanítási órák ellenőrzésekor?